Historie

Artmoving

ArtMoving vznikl v roce 2012 původně jako název první česko-slovenské parkourové soutěže ArtMoving parkour challenge, kterou začal organizovat Jakub Dohnal (Jim Dohnal) z důvodu nedostatku podobných akcí. Nakonec proběhlo pět ročníků této akce. Při přípravách třetího ročníku Jakuba napadlo udělat ArtMoving jako organizaci, která bude pomáhat ostatním atletům v růstu díky exhibicím, workshopům, tréninkům atd. To se povedlo a realizovali se zajímavé projekty. Například natáčení celovečerního dokumentu Gravitation, hudebního klipu Generace O či exhibice pro O2, Wolksvagen apod.

Postupně se vytvořila i fungující akademie a parkour aréna v Úpici, což se stalo naším hlavním produktem. Jakub je filmový kaskadér a Artmoving je z velké části jeho koníček a způsob, kterým vrací léta svého tréninku.


Jim Dohnal

Jakub Dohnal (Jim) se narodil v lednu 1991. Na ZŠ nebyl ve třídě oblíbený a často se stal terčem šikany a proto v deváté třídě jako introvert začal objevovat svůj koníček – svobodný pohyb. Inspirací mu v roce 2006 bylo jediné video Davida Belle (průkopník parkouru). S tím si vystačil asi na rok, během kterého se snažil napodobit to, co viděl. Poté se seznámil s dalšími nadšenci z okolí a založili skupinu Sans Encombre. V roce 2008 proběhlo jejich první vystoupení v životě a pravděpodobně to bylo i první v ČR. Bylo to na MČR BMX v Úpici. Kluci měli během následujících čtyř let hromadu vystoupení, začali vést pravidelné tréninky, cestovali po celé ČR a získali si fanoušky.

V roce 2011 se Jim stal jedním z členů skupiny Urban Sense. Tuto skupinu z morálních důvodů v roce 2014 opustil a přestal se výrazně objevovat v komunitě. Během let 2012 až 2015 proběhlo dost zásadních změn a situací v Jimově osobním i profesním životě. Stal se filmovým kaskadérem a do teď má za sebou velké množství různých vystoupení, besed, reklam, tréninků, workshopů atd.

Vzdělání

Škola pro Jima nikdy nebyla důležitá a už vůbec ne prioritní. I proto vždy když přišel domů, hodil batoh do rohu a šel trénovat. Nikdy nepropadl, učil se když musel a rád oponoval učitelům. Od malička rád lezl do výšek. I to byl jeden z důvodů, proč se vyučil tesařem. Po dvou letech práce na střechách se přihlásil na dvouleté nástavbovém studium Podnikání, kde bez problémů odmaturoval. Původně chtěl maturitu kvůli trenérské certifikaci II. stupně, to si v průběhu rozmyslel a odmaturoval víceméně kvůli rodičům a dobrému kolektivu, který na předchozích školách neměl. Vysokou školu neabsolvoval, protože věděl, že ji nepotřebuje.

V roce 2010 Jim získal certifikát trenéra III. stupně sportovní gymnastiky.